BUCURESTI

ECONOMIST/CONTABIL

#Carieră, nu doar job.

Postul este pentru București.

Suntem în căutarea unui Economist/Contabil dedicat și pasionat, care să se alăture echipei noastre.

Dacă ești o persoană proactivă, orientată către rezultate, aceasta este o oportunitate excelentă pentru tine.

Cerinte:

  • Studii superioare in Stiinte Economice;
  • Cunostinte foarte bune de operare in Microsoft Office (Word, Excel) si cunostinte despre legislatia fiscala specifica;
  • Experienta anterioara in operarea cu sisteme ERP;
  • Cunostinte de baza a principiilor contabile si fiscale;
  • Limba engleza – nivel mediu;
  • Capacitate de a lucra cu termene limita;
  • Abilitati de comunicare si relationare;
  • Planificare si organizare;
  • Cunostinte tehnice de analiza financiara si raportare;
  • Experienta de minim 3 ani pe un post de Economist/Contabil/Analist financiar.

Responsabilitati:

  • Inregistrari contabile, inclusiv alocare pe centre de cost;
  • Evidenta mijloacelor fixe, obiecte de inventar;
  • Verifică corectitudinea înregistrărilor în contabilitatea financiară și de gestiune a documentelor primare, conform legislației în vigoare;
  • Realizează și/sau verifică lucrările de închidere lunare/trimestriale/anuale, inclusiv calcularea impozitelor și taxelor;
  • Intocmește și/sau verifică întocmirea declaratiilor fiscale conform legislației aplicabile;
  • Întocmește și/sau verifică întocmirea raportărilor financiare/ situațiilor financiare semestriale și anuale;
  • Monitorizare plati efectuate, clearing plati/incasari furnizori si clienti;
  • Verificare periodica a soldului cu partenerii si verificarea soldurilor intercompany;
  • Participare la inchiderile de luna, inventariere;
  • Urmărește procedurile utilizate pentru elaborarea documentelor justificative, circulația acestora și modalitățile de contabilizare;
  • Intocmeste diverse analize financiare la solicitarea conducerii companiei.

    Alte posturi

    Cluj-napoca

    Muncitor calificat

    Bucuresti

    Inginer instalatii (executie) – interioare

    Bucuresti

    Electrician